Майстер-клас "Виробництво промислових товарів з використанням об’єктів авторського права: чи є порушення?" (21 травня 2019 року)
Науково-освітній центр з інтелектуальної власності спільно з ГО «Клуб інтелектуальної власності» 21 травня 2019 року провели майстер-клас «Виробництво промислових товарів з використанням об’єктів авторського права: чи є порушення?».
Спікером на заході виступив адвокат, керуючий партнер ЮФ «Чернобай та партнери» О. Чернобай, який запропонував провести майстер-клас у форматі дискусії. Доповідь було присвячено розгляду проблеми використання об’єктів авторського права в промисловості, правил кумулятивної охорони, а також способів використання об’єктів права інтелектуальної власності.
Так, О. Чернобай зазначив, що розвиток відносин в галузі інтелектуальної власності в останні роки викликав певну теоретико-практичну проблему використання об’єктів авторського права в промисловості. Тобто певне «розмивання» чи поєднання понять авторське право та право промислової власності.
При цьому мова йде не тільки і не стільки про торговельні марки, скільки про технології, креслення, зразки (форму), колористичні рішення тощо.
Раніше вже дійшли єдиного висновку про наявність правила кумулятивної охорони, згідно з яким деякі такі об’єкти, як малюнок (наприклад, візерунок килима) можуть отримати правову охорону і як твір мистецтва, і як промисловий зразок.
Також, наприклад, двома галузями може охоронятись зображення персонажу твору на промислових товарах (і як частина твору, і як частина торговельної марки чи позначення, яке охороняється нормами законодавства про захист від недобросовісної конкуренції).
Проте, останнім часом актуальності набуває питання правомірності використання при виробництві промислових товарів (до яких відносяться не тільки товари народного вжитку, а й товари промислового призначення) таких об’єктів авторського права, як літературні твори технічного характеру, музичні твори, твори образотворчого і ужиткового мистецтва креслення тощо.
Мова йде про використання зазначених творів не у спосіб простого копіювання, а у спосіб безпосереднього втілення в товар, без чого не було б самого товару. Прикладами є вхідний дзвінок з мелодією, сигналізація з мелодією, креслення обладнання, технічні умови.
Спікер наголосив, що в загальному вигляді авторське право захищає об’єкт (твір) від його незаконного копіювання, тобто захищається форма. А право промислової власності захищає об’єкт від його незаконного використання (застосування) у виробі у спосіб, без якого виробу би не було, тобто захищається сутність.
Однак, як зазначив О. Чернобай, оскільки в будь-якому творі також присутня його сутність, то відповідно саме у випадку незаконного використання цієї сутності може наступати відповідальність. Отже, є необхідність обговорення тези про те, що якщо об’єкт права інтелектуальної власності використовується не тільки прямо передбаченими в законі способами, то чи слід в цьому випадку здійснювати правовий захист прав власника цього об’єкту.